sinav-ingilizcesi

YDS Nedir?

YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı), genelde nisan ve eylül ayları olmak üzere ÖSYM tarafından yılda iki kez yapılan yabancı dil sınavıdır.

YDS Ne İşe Yarar?

  • YDS, kamu kurumlarında çalışıp yabancı dil tazminatı almak isteyenlerin girmesi gereken bir sınavdır. Yabancı dil tazminatı almak için en az Cseviyesinde puan almak gerekmektedir. Alınan ücret aşağıda ki tabloya göre değişmektedir.

90 – 100 arasındaki puanlar (A) seviyesi

80 – 89 arasındaki puanlar (B) seviyesi

70 – 79 arasındaki puanlar (C) seviyesi

60 – 69 arasındaki puanlar (D) seviyesi

50 – 59 arasındaki puanlar (E) seviyesi

  • Yüksek Lisans ve doktora yapmak isteyenlerin girmesi gereken bir sınavdır. Doktora için en az 55puan almak gerekmektedir. Yüksek lisans başvurularında puan isteyen üniversiteler olduğu gibi puan istemeyen üniversiteler de mevcuttur. Fakat yüksek lisans sonrası doktora düşünülüyor ise eğer, en az 55 almakta fayda vardır.
  • Doçentlik sınavına başvuranların en az 65alması gereken bir sınavdır.
  • KPSS-A sınavına girenlerin girdiği bir sınavdır. A grubu kadrolarına başvuracak adayların bu sınava girmesinde fayda bulunmaktadır.
  • TUS sınavına girenlerin girmesi gereken bir sınavdır.

Hangi diller YDS’de vardır?

İlk Bahar Döneminde yapılan sınavda: Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish Dili), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch Dili), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca (Ukraince) ve Yunanca

Son bahar döneminde yapılan sınavda: Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça

YDS Kaç yıl geçerlidir?

Tazminat almak için 5 yıl geçerlidir.

Yüksek Lisans, Doktora ve doçentlik için süre sınırı yoktur.

KPSS-A ve uzmanlık sınavları için ise ilgili yıl için geçerlidir.

Sınavda kaç soru sorulmaktadır?

80 Soru sorulmaktadır. Bir sınavda yalnızca bir alan yapılabilir.

Sınav süresi Ne kadardır?

180 dakikadır.

Sınav hangi illerde yapılmaktadır?

Sınav her ilde yapılmamaktadır. Başvurucunun adresine göre belirli merkezler bulunmaktadır. Bunun için YDS başvuru kılavuzuna bakmak gerekmektedir.

YÖKDİL

Yök-Dil, Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı kısaltmasıdır. Akademik camiayı ilgilendiren bu sınav YÖK başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenmektedir. Yök-Dil sınavının soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmaktayken sınav organizasyonu Anadolu Üniversitesince yapılmaktadır.

YÖK-DİL’e eski ÜDS’nin yeni versiyonu da diyebiliriz. Sınav Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri ve İngilizce alanlarında yapılacaktır. Özellikle akademik kariyer düşünen adaylar YDS’den pek memnun değildi. Bunun sebebi sınavın akademik camiaya hitap etmemesi ve ÜDS’ye göre aşırı zor olmasıydı. Bu yönden YÖK’e de çok fazla talep gelmiş ve YÖK değerlendirmeler sonucunda YDS’den daha kolay olması beklenen ve akademik camia için daha belirgin olan bir sınavı YÖK-DİL’i 2017 yılında başlattı.

YÖK-DİL sınavına kimler başvura yapabilir?
Yüksek lisans ve doçentlik sınavlarına başvurmak isteyen adaylar başta olmak üzere yabancı dil seviyesini ölçmek isteyen diğer adaylar da bu sınava başvuru yapabilir.

YÖK-DİL sınav ücreti nedir?
YÖK-DİL sınavının ilki 5 Mart 2017 tarihinde yapılacak. İlk sınav ücreti 75 TL’dir. İlerleyen süreçte sınav ücreti değişiklik gösterebilir.

YÖK-DİL sınavında kaç soru bulunmaktadır?
YÖK-DİL sınavında 80 soru bulunmaktadır. Sorular 5 şıklıdır. Adaylar sınava giderken yanlarında kalem ve silgi götürmek zorundadır.

YÖK-DİL sınav süresi kaç dakikadır?
Sınav süresi 180 dakika (3 saattir)

Hem YÖK-DİL hem de YDS’ye girilebilir mi?
Evet. Adaylar hem YÖK-DİL hem de YDS sınavına girebilir.

YÖK-DİL doktora ve doçentlik puan şartı kaçtır?
Yabancı Dil Sınavında (YDS) olduğu gibi YÖK-DİL sınavında da doktora başlangıcı için YÖK-DİL puanı en az 55 iken doçentlik için YÖK-DİL puanı az 65 olmalıdır.

TOEFL

IELTS nedir?

IELTS (International English Language Testing System) Sınavı, İngilizcenin kullanıldığı ülkelerde çalışmak veya eğitim almak isteyen kişilerin İngilizce dil yeterliliklerini ölçmek ve değerlendirmek amacıyla yapılan uluslararası bir sınavdır.

IELTS hangi ülkede hazırlanmaktadır?

IELTS konu uzmanları tarafından Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık ve ABD’de hazırlanmaktadır.

IELTS ne işe yarar?

ABD, Kanada, Birleşik Krallık, Yeni Zelanda ve İrlanda başta olmak üzere pek çok ülkede üniversite ve işverenler IELTS sonucu istemektedir. IELTS dünya genelinde 140’dan fazla ülkede 10.000’nin üzerinde profesyonel kurum ve kuruluş tarafından kabul görmektedir. IELTS, göçmenlik için İngilizce yeterliliğini şart koşan ülkelerce kabul edilen tek İngilizce dil sınavıdır.

IELTS Sınavı Türkiye’de ne işe yarar ?

Türkiye’de; Boğaziçi Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Yedi tepe Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi pek çok üniversite, öğrencileri hazırlık sınıfından muaf tutmak için IELTS sınav sonucu istemektedir. Ayrıca özel sektörde THY, Yapı Kredi ve Ak Bank gibi kurumsal firmaların IELTS sınav sonucu ile eleman almaya/seçmeye başladığı görülmektedir.

IELTS’ye dünya genelinde kaç kişi katılmaktadır?

Sadece 2016 yılında 3 milyon kişi IELTS’e girmiştir. Sayı her geçen yıl artmaktadır.

IELTS kaç ülkede uygulanan bir sınavdır?

140’dan fazla ülke 10.000 kuruluş IELTS sınavını kullanmaktadır.

IELTS’yi ülkemizde hangi kurum düzenlemektedir?

IELTS şu üç kuruluş tarafından geliştirilmiş bir sistemdir: British Council, University of Cambridge ESOL (English for Speakers of Other Languages), IDP (International Development Programme of Australian Universities). IELTS ülkemizde British Council ve IDP Turkey tarafından uygulanmaktadır.

Ülkemizde kaç tane IELTS sınav merkezi bulunmaktadır?

IELTS, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya olmak üzere toplam 5 ilde gerçekleştirilmektedir. Sınav merkezi İstanbul’dur.

Kaç çeşit IELTS sınavı vardır?

Akademik ve genel yetenek olmak üzere iki çeşit IELTS sınavı bulunmaktadır. Adaylar istedikleri ülkeye gidiş nedenlerine veya vize başvurularında belirttikleri amaca en uygun sınavı seçerler.

Akademik IELTS ve genel IELTS arasındaki fark nedir?

Akademik IELTS İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim almak isteyen kişiler için uygulanmaktadır. Genel IELTS ise İngilizce konuşulan ülkelerde çalışmak amacıyla başvuru yapmak isteyenler veya aynı ülkelere göçmen olarak başvuruda bulunmak isteyenler için uygulanmaktadır.

IELTS’nin toplam sınav süresi ne kadardır?

IELTS toplam 2 saat 45 dakika sürmektedir.

IELTS’de hangi dil becerisi ölçülür?

IELTS’de 4 temel dil becerisi (konuşma, okuma, yazma ve dinleme) ölçülmektedir.

IELTS’de dil becerilerine ayrılan süre ne kadardır?

Dinleme (30 dakika), okuma (60 dakika), yazma (60 dakika) ve konuşma (11-14 dakika)

ELTS’ye hangi sıklıkta girilebilir?

IELTS’ye istenildiği kadar başvuru yapılarak istenildiği sayıda girilebilir.

IELTS’de puanlama nasıl yapılmaktadır?

IELTS’de puanlama 9 üzerinden gerçekleştirilir. 9 en yüksek puandır. Adaylara 4 temel becerinin her birisi için ayrı-ayrı not verilirken genel puanlama listening, reading, speaking ve writting bölümlerine ait puanların aritmetik ortalaması alınarak ayrıca yapılmaktadır.

 

 

IELTS yılda kaç kez düzenlenmektedir?

IELTS her ayın perşembe ve cumartesi günleri olmak üzere her ay 4 kez yapılmaktadır. Yıl içerisinde toplam 48 kez düzenlenmektedir. Güncel sınav tarihleri British Council veya IDP IELTS Turkey resmi sayfalarından kontrol edilebilir.

IELTS başvuruları nasıl yapılır?

IELTS başvuruları internet üzerinden gerçekleştirilir.

 

PROFICIENCY

Proficiency, Üniversite’de İngilizce Hazırlık Atlama Sınavı (Yeterlilik Sınavı) olarakta bilinen bu sınav her üniversitenin kendi ihtiyaçları doğrultusunda kendi bünyelerinde hazırladıkları yabancı dil seviye tespit sınavıdır. Proficiency, TOEFL gibi standardize edilmiş bir sınav değildir, aksine kurumsal bir sınav olduğundan her üniversite kendine göre bir yeterlik ister. İTÜ Yeterlik sınavına hazırlanmak Boğaziçi’nin sınavına hazırlanmakla eş değildir ya da YTÜ’ye hazırlandığınız tekniklerle İTÜ’ye hazırlanamazsınız. Yani, hazırlanırsınız da, sonuç sizi memnun etmeyebilir!

PROFICIENCY SINAVINA HAZIRLIK KURSU SONUCUNDA ÖĞRENCİLERİN KAZANIMLARI NELERDİR?

Amacımız üniversitelerin sistemlerine uygun ve her üniversiteye özel eğitim programları ile öğrencilerimizi iyi şekilde bu sınava hazırlayarak ve hazırlık sınıfını geçirmektir.

Proficiency sınavına hazırlık eğitimine katılan öğrenci, üniversitesi’nde yapılan sınav da başarılı olurlarsa bölümüne yani fakülteye hazırlık okumadan geçme imkanı kazanır.

PROFICIENCY SINAVININ FORMATI NEDİR?

Proficiency sınavının belli bir formatı yoktur. Her üniversite kendi ihtiyaçları doğrultusunda sınavlar hazırlar. Kimi sınavlar çoğunluk olarak çoktan seçmeli sorulardan oluşurken, kimi sınavlar dinleme, okuma, yazma ve konuşma becerileri üzerinde yoğunlaşır. Her üniversitenin kendine özel bir proficiency sınavı vardır.

LYS-5

LYS-5 (Lisans Yerleştirme Sınavı-5) Nedir?

LYS-5 (Lisans Yerleştirme Sınavı -5 Yabancı Dil) ağırlıklı olarak dil puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına girmek isteyen öğrencilerin seçilmesi ve yerleştirilmesi amacı ile ÖSYM tarafından düzenlenmekte olan bir sınavdır. LYS-5 (Lisans Yerleştirme Sınavı-5 Yabancı Dil) her yıl ÖSYM tarafından belirlenen tarihlerde 81 il merkezi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetin ‘de Lefkoşa’da yapılır.

LYS-5 Sınavının Süresi Ne Kadardır?

LYS-5 sınavı 120 dakika sürmektedir.

LYS-5 Puanlama Sistemi

LYS-5 sınavı İngilizce, Fransızca veya Almanca branşlarında tek oturum ve tek kitapçıkla gerçekleşir. Sınav 80 soru ve 120 dakikadır.  Genel anlamda kelime bilgisi, dil bilgisi, çeviri ve okuduğunu anlama bölümlerinden oluşur.

LYS-5 Hangi Kuruluşlar Tarafından Kabul Edilmektedir?

Lisans eğitimi veren devlet, vakıf ve özel üniversiteler tarafından kabul görmektedir.

LYS-5 Sınavının İçeriği Nasıldır?

Yabancı Dil Sınavı Almanca, İngilizce ve Fransızca olmak üzere 3 dilde yapılmaktadır. Sınavda sözcük bilgisi, dilbilgisi, çeviri ve okuduğu anlama gibi becerileri ölçen sorular bulunmaktadır.

 

Sınav tek oturumda uygulanır toplam 80 sorudan oluşmak olup 120 dk sürmektedir.

 

 

 

Kelime Bilgisi (1 Soru Phrasal Verb) 5 Soru
Dilbilgisi  (4 Soru Zamanlar,2 Soru Preposition,3 Soru Conjunction,1 Soru Quantifiers) 10 Soru
Cloze Test 5 soru
Cümleyi Tamamlama 8 Soru
İngilizce Cümlenin Türkçe Karşılığını Bulma 6 soru
Türkçe Cümlenin İngilizce Karşılığını Bulma 6 Soru
Paragraf 15 Soru
Anlamca Yakın Cümleyi Bulma 5 Soru
Paragrafta Anlam Bütünlüğünü Sağlayacak Cümleyi Bulma 5 Soru
Verilen Durumda Söylenecek İfadeyi Bulma 5 Soru
Diyalog Tamamlama 5 Soru
Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümleyi Bulma 5 Soru

 

Başvuru Formu

 

 

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı