IELTS nedir?

IELTS (International English Language Testing System) Sınavı, İngilizcenin kullanıldığı ülkelerde çalışmak veya eğitim almak isteyen kişilerin İngilizce dil yeterliliklerini ölçmek ve değerlendirmek amacıyla yapılan uluslararası bir sınavdır.

IELTS hangi ülkede hazırlanmaktadır?

IELTS konu uzmanları tarafından Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık ve ABD’de hazırlanmaktadır.

IELTS ne işe yarar?

ABD, Kanada, Birleşik Krallık, Yeni Zelanda ve İrlanda başta olmak üzere pek çok ülkede üniversite ve işverenler IELTS sonucu istemektedir. IELTS dünya genelinde 140’dan fazla ülkede 10.000’nin üzerinde profesyonel kurum ve kuruluş tarafından kabul görmektedir. IELTS, göçmenlik için İngilizce yeterliliğini şart koşan ülkelerce kabul edilen tek İngilizce dil sınavıdır.

IELTS Sınavı Türkiye’de ne işe yarar ?

Türkiye’de; Boğaziçi Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Yedi tepe Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi pek çok üniversite, öğrencileri hazırlık sınıfından muaf tutmak için IELTS sınav sonucu istemektedir. Ayrıca özel sektörde THY, Yapı Kredi ve Ak Bank gibi kurumsal firmaların IELTS sınav sonucu ile eleman almaya/seçmeye başladığı görülmektedir.

IELTS’ye dünya genelinde kaç kişi katılmaktadır?

Sadece 2016 yılında 3 milyon kişi IELTS’e girmiştir. Sayı her geçen yıl artmaktadır.

IELTS kaç ülkede uygulanan bir sınavdır?

140’dan fazla ülke 10.000 kuruluş IELTS sınavını kullanmaktadır.

IELTS’yi ülkemizde hangi kurum düzenlemektedir?

IELTS şu üç kuruluş tarafından geliştirilmiş bir sistemdir: British Council, University of Cambridge ESOL (English for Speakers of Other Languages), IDP (International Development Programme of Australian Universities). IELTS ülkemizde British Council ve IDP Turkey tarafından uygulanmaktadır.

Ülkemizde kaç tane IELTS sınav merkezi bulunmaktadır?

IELTS, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya olmak üzere toplam 5 ilde gerçekleştirilmektedir. Sınav merkezi İstanbul’dur.

Kaç çeşit IELTS sınavı vardır?

Akademik ve genel yetenek olmak üzere iki çeşit IELTS sınavı bulunmaktadır. Adaylar istedikleri ülkeye gidiş nedenlerine veya vize başvurularında belirttikleri amaca en uygun sınavı seçerler.

Akademik IELTS ve genel IELTS arasındaki fark nedir?

Akademik IELTS İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim almak isteyen kişiler için uygulanmaktadır. Genel IELTS ise İngilizce konuşulan ülkelerde çalışmak amacıyla başvuru yapmak isteyenler veya aynı ülkelere göçmen olarak başvuruda bulunmak isteyenler için uygulanmaktadır.

IELTS’nin toplam sınav süresi ne kadardır?

IELTS toplam 2 saat 45 dakika sürmektedir.

IELTS’de hangi dil becerisi ölçülür?

IELTS’de 4 temel dil becerisi (konuşma, okuma, yazma ve dinleme) ölçülmektedir.

IELTS’de dil becerilerine ayrılan süre ne kadardır?

Dinleme (30 dakika), okuma (60 dakika), yazma (60 dakika) ve konuşma (11-14 dakika)

ELTS’ye hangi sıklıkta girilebilir?

IELTS’ye istenildiği kadar başvuru yapılarak istenildiği sayıda girilebilir.

IELTS’de puanlama nasıl yapılmaktadır?

IELTS’de puanlama 9 üzerinden gerçekleştirilir. 9 en yüksek puandır. Adaylara 4 temel becerinin her birisi için ayrı-ayrı not verilirken genel puanlama listening, reading, speaking ve writting bölümlerine ait puanların aritmetik ortalaması alınarak ayrıca yapılmaktadır.

 

 

IELTS yılda kaç kez düzenlenmektedir?

IELTS her ayın perşembe ve cumartesi günleri olmak üzere her ay 4 kez yapılmaktadır. Yıl içerisinde toplam 48 kez düzenlenmektedir. Güncel sınav tarihleri British Council veya IDP IELTS Turkey resmi sayfalarından kontrol edilebilir.

IELTS başvuruları nasıl yapılır?

IELTS başvuruları internet üzerinden gerçekleştirilir.

 

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı